سفارش تبلیغ
صبا ویژن

8 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

8 راهکار برای افزایش اعتماد به ‌نفس کودکان

 حد ومرز تعیین کنید |   کودکان، مشتاقِ حد و مرزهایی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند دنیایی را که اغلب باعث سردرگمی‌شان می‌شود، درک و مدیریت کنند. حدود و مرزهایی را تعیین کنید که در آن محدوده فرزندتان بتواند با خیال راحت به کشف علایق خود بپردازد، با این کار عشق خود را به او نشان می‌دهید.
 به کودک مسئولیت بدهید |   مأموریت فرزند نوپای شما در زندگی این است که به موجودی مستقل تبدیل شود. پس زمانی که از لحاظ رشدی به مرحله‌ای رسید که توانست اسباب‌بازی‌هایش را سر جای خود قرار دهد، بشقابش را از روی میز غذا بردارد و ببرد و خودش لباس بپوشد، بگذارید این کارها را خودش انجام دهد. سپردن مسئولیت به بچه‌ها برای عزت‌نفس‌ آن‌ها (و سلامت روانی شما) لازم است.
 اجازه دهید گاهی خودش مشکلاتش را حل کند |   فرصت یافتنِ راه‌حل را به صورت انفرادی به فرزندتان بدهید. زمانی که ناکامی کوچک کودک‌تان را با عشق تصدیق می‌کنید، بدون این‌که بلافاصله وارد عمل شوید تا نجاتش بدهید، به او سرسخت بودن و اتکای به خود را می‌آموزید.


 از نصیحت بپرهیزید |   کودکان نمی‌توانند تعداد زیادی قاعده و قانون را هضم کنند و در مواجهه با قوانین بی‌شمار، بی‌علاقه و بی‌توجه می‌شوند. بحث درباره‌ مسائل پیشِ پاافتاده‌ای مثل انتخاب لباس‌ یا حرف‌ بدی را که در موقعیت خاصی از دهان‌شان بیرون آمده است ، فراموش کنید. تمرکز خود را بر قانون‌های واقعا مهمی مثل ممنوعیت برخورد فیزیکی با دیگران، گفتار گستاخانه یا دروغ گفتن بگذارید.
 انتخاب بازی به سلیقه کودک باشد |   بگذارید آن‌ها انتخاب‌کننده نوع بازی باشند و درباره‌ قوانین وسواس به خرج ندهید، شما هم با جریان پیش بروید و لذت ببرید، این معنای بازی است.
 برای فرزندتان از نوزادی کتاب بخوانید |   بچه‌های کوچک عاشقِ گوش دادن به صدای والدین خود هستند. وقتی او را در آغوش‌ گرفته‌اید، خواندن کتاب ، تجربه‌ پیونددهنده‌ای را شکل می‌دهد و او را برای یک‌ عمر کتاب خواندن تربیت می‌کند.
 الگویی شایسته‌ برای فرزندان‌تان باشید
کودکان با نگاه کردن به رفتار شما می‌آموزند که چگونه رفتار کنند. این‌که الگوی رفتار مناسب، محترمانه و خوب باشید ،خیلی بهتر جواب می‌دهد تا این‌که بخواهید آن‌ها را با حرف‌های‌تان تربیت کنید.
 در مقابل فرزند به همسرتان محبت کنید
همسرتان را در آغوش بگیرید و با الفاظ محبت‌آمیز یکدیگر را صدا کنید. ازدواج شما یگانه الگوی فرزندتان برای درک چگونگی یک رابطه‌ عمیقِ احساسی است؛ این‌که چنین رابطه‌ای چگونه باید باشد، چه احساسی در آن جریان دارد و چه معنایی می‌دهد. پس این وظیفه شماست که استانداردی عالی در ذهن کودک‌تان خلق کنید.
نویسنده : مارال مرادی روزنامه نگار منبع: parents
خراسان
ادامه مطلب

[ چهارشنبه 99/12/6 ] [ 10:39 عصر ] [ اسحق رنجبری ]